Media Bottles
- (4)
- (110)
- (120)
- (4)
- (25)
- (1)
- (110)
- (6)
- (48)
- (104)
- (7)
- (7)
- (11)
- (1)
- (4)
- (12)
- (37)
- (14)
- (3)
- (9)
- (30)
- (1)
- (64)
- (2)
- (48)
- (2)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (9)
- (86)
- (1)
- (1)
- (17)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (92)
- (23)
- (17)
- (3)
- (7)
- (34)
- (5)
- (2)
- (258)
- (6)
- (12)
- (15)
- (1)
- (11)
- (10)
- (2)
- (7)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (9)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (25)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (12)
- (52)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (3)
- (12)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (37)
- (10)
- (6)
- (5)
- (7)
- (4)
- (1)
- (55)
- (208)
- (2)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ GL-45 Media/Storage Bottles without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Perfect for mixing, storing or transporting culture media, chemicals or solvents
| Includes | Clear drip-free Polypropylene pouring ring |
|---|---|
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Material | Glass |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
DWK Life Sciences DURAN™ Premium Bottle, Clear, with DIN 168-1 Thread, GL 45, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glass laboratory bottles with superior thermal and chemical resistance.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents; Sample collection; Culturing vessel; Storage and transport of media and reagents; Shipping |
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Production and Storage Bottle, Carboys, Clear, GLS 80™ Thread, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Large glass production bottles with thicker walls for improved durability
| Thread Size (Metric) | GLS 80 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Pharmacutical manufacturing; Autoclaving of media and reagents; Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents |
DWK Life Sciences Wheaton™ Lab 45 Graduated Bottles With Cap Attached
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graduated bottles with cap attached
| Includes | Pouring ring and screw cap |
|---|---|
| Closure Size | 45 mm |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Media/Storage KG-35 Borosilicate Glass, Polypropylene Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw thread with attached closures
| Closure Liner | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Amber Laboratory Glass Bottles w/o Screw-cap and Pour Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
UV protection up to approx. 500 nm wavelength. Unchanged DURAN™ properties within the bottle, as coloration is only to the outer surface.
Thermo Scientific™ Nalgene™ PC Certified Clean Validation Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ PC Certified Clean Validation Bottle for storage of high-valued pharmaceutical samples
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Product Type | Validation Bottle |
| Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | USP 788 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Fluid Storage and Transport |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences DURAN™ HPLC Bottle with DIN Thread, GL 45
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With easy-to-read scale and large labelling field for easy marking, in fired-on, highly durable white ceramic.
| Material | Glass |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ Media Lab Bottle, Non-Graduated, Capless
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Type I borosilicate glass bottle without graduations.
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (Type I) |
| Closure Type | No Closure |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Media/Lab Bottles: Clear Glass, With LDPE-Lined Phenolic Cap (Not Autoclavable)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rugged space-savers
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | LDPE |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type 1 |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general laboratory use.
DWK Life Sciences Wheaton™ Lab 45 Graduated Bottles Without Cap or Pour Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
WHEATON™ media bottles are manufactured from borosilicate glass that conforms to USP Type I requirements and has a low alkali content to help prevent changes in pH to maintain the purity of its contents.
| Closure Size | 45 mm |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general laboratory use.
DWK Life Sciences DURAN™ Laboratory Bottle Pressure Plus+ with DIN Thread, GL 45
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With easy-to-read scale and large labelling field for easy marking, in fired-on, highly durable ceramic. Vacuum and/or pressure resistant from -1 to + 1.5 due to modified geometry (based on ISO 4796-1). Safe working under pressure or vacuum, sampling under pressure, storage of gas generating media.
| Shape | Round |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Vacuum filtration; Collection of samples under pressure; Storage of volatile solvents; Storage of gas generating materials |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 25 Laboratory Glass Bottles, Clear, With PP Screw Cap w/o Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
UV protection up to approx. 500 nm wavelength. Unchanged DURAN™ properties within the bottle, as coloration is only to the outer surface